o serialu
W serialu zagrała śmietanka polskiego aktorstwa (fot. TVP)

Gdy dochodzi do likwidacji elitarnych Wojskowych Służb Informacyjnych, politycy orientują się, że pozbawiono Polskę oczu i uszu. Zostaje stworzona nowa, tajna jednostka do zadań specjalnych. Trafiają do niej m.in. niepokorna, wyrzucona z ABW podporucznik (Olga Bołądź), kapitan, który wrócił z misji w Afganistanie (Wojciech Zieliński) oraz były pułkownik SB (Janusz Chabior). Pracując nad aferami z pierwszych stron gazet, będą musieli zmierzyć się z demonami przeszłości. Pewnego dnia odkryją, że tak naprawdę nie wiedzą dla kogo pracują.

Reżyser Patryk Vega wraca do korzeni, tworząc mocne i bezkompromisowe kino. Serwuje nam porażający obraz służb specjalnych we współczesnej Polsce, działających na styku świata polityki, mediów i biznesu.

Znakomite kreacje aktorskie w „Służbach specjalnych” stworzyli czołowi polscy aktorzy: Olga Bołądź, Wojciech Zieliński, Janusz Chabior, Kamilla Baar, Andrzej Grabowski, Agata Kulesza, Jan Frycz, Eryk Lubos oraz Wojciech Machnicki. Zdjęcia do filmu realizowane były w Polsce, Iraku, we Włoszech oraz na Łotwie. Na potrzeby telewizyjnej adaptacji powstało wiele nowych, fascynujących wątków.

Bóg wybacza. Oni nigdy. „Służby specjalne” pojawią się na ekranach telewizorów już w marcu.

Serial "Służby specjalne" to oparta na dwuletniej dokumentacji Patryka Vegi realistyczna historia, odsłaniająca kulisy życia i pracy oficerów polskich tajnych służb. Serial we wnikliwy, bezkompromisowy sposób ukazuje realia funkcjonowania służb specjalnych na styku świata polityki, mediów, przestępczości i biznesu. „Służby specjalne” w klimacie i warstwie ultrarealizmu nawiązują do filmu i serialu pt. „Pitbull”. Wątki specjalnie dokręcone do serialu są  spójne z charakterem filmu fabularnego pod tym samym tytułem i  stanowią jego rozszerzenie. 

Poszerzony zostały wątki osobiste głównych bohaterów ( Bońki, Białko i Cerata ) podkreślające  samotność we współczesnym świecie, zmagania się z rodzinnymi dramatami i nieumiejętności rozmowy, nawet z najbliższymi. 

Serial jest chwilami brutalnym dreszczowcem, który ukazuje w negatywnym świetle każdą frakcję polityczną, ale przede wszystkim przedstawicieli tzw. elit, a najuczciwszymi ludźmi okazują się ci, którzy wykonują brudną robotę.

„Służby specjalne” łączą ze sobą kilka gatunków. Spotyka się tu political fiction z kryminałem, z filmem sensacyjnym i z kinem psychologicznym. Unikalne jest to, że serial nawiązuje do głośnych spraw, które w  przeszło 20 latach wydarzyły się  w Polsce. 
Tworząc realistyczny serial o służbach specjalnych oczywiste było, że postaci będą musiały posługiwać się swoim autentycznym językiem. W „Służbach specjalnych” bohaterowie porozumiewają się niemalże szyfrem, w związku z czym przez cały serial wszystkie te szyfrowe elementy związane z językiem służb będą na bieżąco tłumaczone za pomocą słownika, który pojawia się na ekranie.
Poza piętnastką świetnych aktorów w serialu występuje mnóstwo naturszczyków, są to autentyczni przestępcy, oficerowie służb, policjanci i w związku z tym cały ten świat drugiego planu buduje dodatkowo realizm całej historii. Widzowie zobaczą, jak wygląda podwójne życie oficera tajnych służb. Do tej pory owiane było ono tajemnicą i nikt wcześniej w ten świat nie wskoczył. 

Obsada:

Olga Bołądź ppor. Aleksandra Lach, pseudonim „Białko”
Janusz Chabior płk Marian Bońka
Wojciech Zieliński kpt. Janusz Cerat
Kamilla Baar Joanna, żona Cerata
Jan Frycz właściciel koncernu medialnego
Andrzej Grabowski przeor zakonu
Aldona Jankowska Halina, żona Bońki
Joanna Jeżewska żona Mordochlapa
Beata Kawka dyrektor departamentu ABW
Agata Kulesza lekarz onkolog Anna Czerwonko
Eryk Lubos Rafun
Wojciech Machnicki gen. bryg. Romuald Światło, były szef WSI

Twórcy:

Reżyseria i scenariusz Patryk Vega
Zdjęcia Mirosław Kuba Brożek    
Muzyka Łukasz Targosz
Dźwięk Tomasz Dukszta, Maciej Pawłowski, Mariusz Wysocki
Montaż Tomasz Ostrowski PSM  
Scenografia Dorota Sławecka
Charakteryzacja Ewa Jarosz  
Kostiumy Weronika Orlińska
Kierownik produkcji Marian Kaniewski
Szef produkcji Katarzyna Vega             
Producent Ent One Investments
Producent wykonawczy Ent One
Koproducenci Addsum, Aeroplan, OctoCam Servimedia
Producenci Emil Stępień, Patryk Vega

reklama